SEKTÖREL HABER MERKEZi RÖPORTAJI

Tarsus'ta  faaliyet gösteren Ateşler tarım Türkiye'de ilk defa yurtdışına pop corn mısır ihraç etti.

 

Ateşler Tarım ve Bakliyat  Yönetim Kurulu başkanı Ali Ateş, yaptığı açıklamada, 9 yıldır faaliyet gösteren firmalarının son 5 yıldır pop corn mısır üretime ağırlık verdiğini belirterek,Türkiye'nin pop corn ihtiyacının üçte birini karşıladıklarını kaydetti.

 

Türkiye’de bir çok şehirde ve Ukrayna’da pop corn mısır ekimi yaptırdıklarını ifade eden Ateş,"Eskiden  yurtdışından 35-40 bin ton pop corn ithal ediliyordu. Yaptığımız çalışmalarla Türkiye'de pop corn ithalatını kestik ve ihracata geçtik. Türkiye'de İlk kez firma olarak  Irak'a 3 bin ton pop corn mısır ihraç ediyoruz. İlk tırımızı yükleyip gönderiyoruz. Irak'ın dışında başka ülkelerle de bağlantı halindeyiz."dedi.

 

Ateş, firma olarak 25 bin'i Türkiye'de 32 bin dönümlük alanda pop corn mısırı ekimi yaptıklarını ve  ürettikleri pop corn mısırın kaliteli olduğunu ifade ederek,şöyle konuştu:

 

" Türkiye'nin yüzde 100 popcorn üretimini yerli üreticiler karşılıyor. GDO'lu olmadığına dair tahlillerimiz vardır.  Türkiye'nin her bölgesine gönderiyoruz. Biz firma olarak Türkiye’deki üretimin yüzde 30'unu karşılıyoruz."

AVRASYA TÜKETicileri koruma dernegi ÖDÜL TÖRENi